Chorvatské dálnice

Pokud cestujete do Chorvatska autem, je třeba si předem zjistit plán vaší trasy. Aby byla vaše cesta co nejkratší, je ideální možností používat především dálnice. Nutno však zdůraznit, že v Chorvatsku se za použití dálnic vybírá mýtné, které se samozřejmě odvíjí jak od typu vašeho vozidla, tak podle toho, jak dlouhou cestu jste po dálnici absolvovali. Chorvatskem vede aktuálně několik dálnic, které poznáte podle toho, že nesou označení písmenem A. Tou nejznámější jen jistě dálnice s označením A1, která se táhne celou zemí od severu, až na jih. Právě po té jezdí většina turistů, ať už mají v plánu navštívit jakoukoliv lokalitu.

Chorvatsko mýtné

Pokud tedy plánujete svou dovolenou na ostrově Dugi otok, také tuto dálnici můžete použít. Pokud chcete na mýtném ušetřit, je možné ji složitě a pomalu objíždět, ale vzhledem ke ztracenému času výše mýtného není zase tak vysoká. Ať už se na ní dostanete kdekoliv, pokračujete stále směr Zadar, kde sjedete přímo do tohoto města a pokračujete do přístavu na trajekt.

Přečtěte si také, jak jet do Chorvatska autem v roce 2019.

Právě díky vybíranému mýtnému jsou chorvatské dálnice na velmi vysoké úrovni. Maximální povolená rychlost je stejně jako u nás 130 kilometrů v hodině. Pouze řidiči mladší 24 let musí dodržovat rychlost 120 km/h. Toto je policií přísně trestáno. Zajímavostí je, že jejich správu mají pod sebou hned dvě společnosti, které na ní dálniční poplatky vybírají. Nemusíte však mít obavu, že byste platili dvakrát. Takže není problém najet přes turnikety jedné společnosti a dálnici opustit a zaplatit u té druhé. Jelikož spolu vzájemně spolupracují, vaši jízdu si vyúčtují již mezi sebou.