Dovolená na ostrově Hvar v Chorvatsku se vydařila

hvar chorvatsko

O ostrovu Hvar se říká, že na něm téměř pořád svítí slunce a že voní levandulí. To první potvrdit nemohu, protože jsem tam zatím trávila jen dovolenou, ale s vůní je to pravda.

Ovšem, když jsem poprvé připlula, na Hvar, tak mi to ani nepřišlo. Čichala jsem a čichala a nic zvláštního necítila. Usoudila jsem, že je to trošku přehnaný reklamní trik. Až po návratu domů, jsem náhodou přičichla k levandulovému polštářku a hned se mi vybavila dovolená na Hvaru! A od té doby jsem „ulítlá“ na levanduli. Kromě této byliny je pro Hvar typické pěstování vinné révy a oliv.

Výlety na Hvaru

Když už nás nudilo polehávání u moře, vyráželi jsme na výlety do okolí. Za návštěvu určitě stojí město Hvar a vyhlídka z jeho pevnosti Španjol. Kromě přilehlých ostrůvků je odsud krásně vidět rušný provoz v přístavišti.

TIP: Přečtěte si recenze hotelů na ostrově Hvar, které napsali Češi, kteří zde byli na dovolené.

Kouzelné jsou podvečerní procházky malebnými uličkami Hvaru. Na můj vkus tam ale bylo až moc rušno. Na trávení dovolené se mi jeví ideální o něco menší a klidnější městečko Jelsa. Má také přístaviště, útulné konoby a úzké uličky a docela živý večerní život. Na kopci nad Jelsou stojí kostelík s kamennou střechou – ze stavebního matriálu, kterého je na ostrově nejvíc. Podobné kostelíčky jsou typické pro většinu vesniček na ostrově.

Letovisko Ivan Dolac

Stejně silné zážitky mám z dovolené v nedalekém letovisku Ivan Dolac. Od Jelsy sem vede cesta částečně tunelem. Protože je úzký, řídí provoz semafory. Tunel je sice na několika místech rozšířený, ale nikomu bych nedoporučovala riskovat a vjet do tunelu na červenou.  Skutečnost je ale taková, že někteří řidiči tu potřebu mají, takže cesta z letoviska do městečka na větší nákup a zpět se může stát docela adrenalinovým zážitkem.

Koupání v okolí

Samotný pobyt v Ivan Dolac mám spojený s projížďkami na člunu podél pobřeží a k nedalekým ostrůvkům. Díky člunu jsme si vybírali ke koupání krásné zátoky s průzračnou vodou, které byly přístupné většinou jen z moře a tudíž nepřelidněné. Nedaleký ostrov Ščedro býval obývaný, o čemž svědčí třeba torzo kostela. Dnes je tu přístaviště a několik restaurací. Z kopce nad letoviskem Ivan Dolac jsou na moři vidět ještě dvě malé tečky. To jsou ostrůvky Lukavce. Na jednom z nich je malé přístavní molo od kterého vede cestička k majáku. A je tu plno racků, kteří dělají mnohem větší randál, než neúnavné cikády.

Celý ostrov Hvar a jeho nejbližší okolí mám spojené s velkým vedrem a všude přítomným sluncem, ale také s velkou malebností. Člověk může v jednom kuse mačkat spoušť fotoaparátu a každá fotka bude stát za to!

Ubytování, apartmány i hotely si vyberte zde

ubytování

chorvatsko ostrov hvar

Hvar je také ideální destinace pro robinsonády.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*