Otok

Otok (česky Ostrov)

Otok je vnitrozemské městečko v Chorvatské Dalmácii na řece Cetině, samo má 3.138 obyvatel, ale s připojenými 4 osadami celkem skoro 5,5 tisíce. Má bohatou historii, oblast byla osídlena již v pozdní době kamenné a železné, první kamennou stavbou byla bazilika z 6. století, ale v listinách se uvádí až roku 1341. V době turecké vlády zde byla na ostrově Dugiš pevnost, v ní se později obyvatelé Otoku chtěli Turkům bránit, ale zachránila se jich jen hrstka, které dokázala přes řeku nepříteli uplavat.

V obci bylo roku 1722 celkem 5 kostelů, měla 157 domů a asi 1350 obyvatel, bylo zde rozšířeno pastevectví. Ve 20. století obě světové války pro Otok tragické, nejen proto, že odtud na různých bojištích padly desítky mladých mužů, ale například v roce 1944 zde bylo zabito 481 lidí a ves celá spálená. V poválečné éře komunismu trpěli obyvatelé dál, mnozí to řešili vstupem do církve nebo odchodem za prací do zahraničí, místní, kteří byli ve službách moci, sloužili převážně v armádě a policii nebo byli v jiné státní službě. V roce 1990 zde proto nebyly dobré hospodářské vyhlídky, ale aktivitou místních obyvatel a činností městských a dalších orgánů se poměry pomalu zlepšují.

TIP: Kde se ubytovat v Chorvatsku v apartmánu.

Obec Otok má jednu výjimečnou více jak dvě staletí starou tradici, a to je „Otocký festival„, kdy jdou průvody mužů z jednotlivých částí obce s vlajkami v přestrojení, následují je děti též v maškarádách a jako poslední velitel akce jako „turek“. Průvod prochází všechny části obce a u jednotlivých stavení se pije a jí. Je to zábava pro účastníky, ale i pěkná podívaná pro diváky. V poslední době se o tuto slavnost zajímají i celostátní media, zejména různé televizní stanice.

Obec Otok a jeho oblast není turisticky mnoho navštěvovaná, ale její vcelku neporušená příroda, krajina či vinice snad na větší zájem teprve čekají. Obec má mnoho historie skryté pod zemí, z památek návštěvníka jistě zaujme pomník obleženým v roce 1715, kostel sv. Lukáše z roku 1875, kaple sv. Anti a především ranně-křešťanský kostel Izmeda, Bašice a Keviče.