Autem do Chorvatska

Řada lidí na letošní dovolenou vyráží do velmi oblíbeného Chorvatska. Pokud i vy patříte mezi ně, je ideální destinací například ostrov Dugi otok, který nabídne nádhernou písečnou pláž, skvělé ubytování a bohatý noční život. Dostanete se na jen pohodlně, trajektem z města Zadar. To už však trochu předbíháme, jelikož nejdříve je nutné se právě do Zadaru dostat.

Chorvatsko autem

Pokud tedy i vy budete chtít na svou dovolenou vyrazit vlastním autem, je ideální použít osvědčenou a každoročně nejvyužívanější trasu. Ať už jedete odkudkoliv z České republiky, vaším cílem by měl být hraniční přechod Mikulov. Právě zde překročíte hranice a dále budete pokračovat po rakouských silnicích.

Zde nezapomeňte na dálniční známku, která je nezbytná pro jízdu na tamních dálnicích.

V opačném případě riskujete velkou pokutu. V Rakousku držte směr Vídeň a dále Graz. Při své cestě je dobré vyhnout se Slovinsku, jelikož zde jsou v porovnání s Rakouskem velmi drahé dálnice, zvláště pokud na nich ujedete pouze necelých 50 kilometrů. Dále byste se měli držet ukazatelů na Zagreb, které vás pohodlně dovedou až do Chorvatska. Zde se již napojíte na významnou a známou dálnici A1.

Také myslete na cestovní pojištění, které vás stojí jen pár korun denně, ale rozhodně se může vyplatit. 

Mýtné se v Chorvatsku platí až při vjezdu, respektive výjezdu z dálnice. Při vjezdu si v terminálu vezmete dálniční kartičku a při sjezdu z dálnice ji vložíte do turniketu a zaplatíte příslušný obnos. Budete stále držet směr Zadar a právě na toto město poté i sjedete. Zde už stačí dojet do přístavu a nalodit se i s vozem na příslušný trajekt, který vás dopraví právě na ostrov Dugi otok.

Doporučuji si před cestou také zjistit, jaké možnosti ubytování v Chorvatsku se nabízí.