Šibenik

Šibenik je jedno z nejkrásnějších historických měst na chorvatském pobřeží a jedno z nejvýznamnějších kulturních a turistických center Dalmácie. S bohatou historií, úchvatnou architekturou a polohou u moře je to skutečný poklad, který stojí za objevování.

Město se nachází na úpatí pohoří Dinara a je obklopeno krásnými plážemi, zátokami a ostrůvky. Jeho nejvýznamnější památkou je katedrála svatého Jakuba, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato katedrála je mistrovským dílem středověké architektury a její unikátní vzhled s bohatou výzdobou a kamennými dřezy láká návštěvníky z celého světa.

Další významnou památkou je pevnost svatého Mikuláše, která se tyčí nad městem a nabízí nádherný výhled na Šibenik a okolní krajinu. Tato pevnost byla postavena ve 16. století a sloužila k ochraně města před útoky nepřátel. Dnes je zde umístěno muzeum, které představuje historii pevnosti a jejího významu pro město.

Procházka po úzkých uličkách města vás zavede do malebných náměstí, jako je náměstí Republiky, kde se nachází historické budovy, obchody a restaurace. Zde si můžete vychutnat tradiční dalmatskou kuchyni a ochutnat čerstvé mořské plody a místní speciality.

Šibenik je také výchozím bodem pro návštěvu národního parku Krka, který se nachází nedaleko města. Tento národní park je proslulý svými krásnými vodopády a přírodními jezery. Můžete si zde pronajmout loď nebo se vydat na procházku a objevovat přírodní krásy tohoto jedinečného místa.

Nejen historické památky, ale i kulturní události dělají z Šibeniku živé a atraktivní město. Mezinárodní dětský festival, Šibenické hudební večery a další festivaly a akce lákají návštěvníky každý rok.