Split

Split je jedním z nejpopulárnějších turistických cílů v Chorvatsku a přitahuje návštěvníky svým jedinečným spojením historického dědictví a moderního životního stylu. Nachází se na pobřeží Jaderského moře a je druhým největším městem v Chorvatsku.

Jeho nejznámější atrakcí je Diokleciánův palác, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Palác byl postaven ve 4. století římským císařem Diokleciánem a dodnes je považován za jedno z nejzachovalejších římských staveb na světě. Procházka po jeho historických uličkách vás přenese zpět do antického Říma a nabídne vám nádherné výhledy na moře.

Další významnou památkou je katedrála svatého Dujma, která se nachází na náměstí Peristil přímo v Diokleciánově paláci. Katedrála je skvostem románské architektury a její věž Bell Tower vám poskytne panoramatický výhled na město a okolní ostrovy.

Ve Splitu se také nachází mnoho muzeí a galerií, které představují bohatou kulturní scénu města. Mezi nejvýznamnější patří Státní archeologické muzeum, které vám přiblíží dávnou minulost Splitu, a Galerie umění, která vystavuje díla chorvatských a mezinárodních umělců.

Split je také proslulý svým živým nočním životem. V historickém centru města najdete spoustu restaurací, barů a klubů, které nabízejí nejen skvělé jídlo a pití, ale také živou hudbu a tanec do pozdních nočních hodin. Pro milovníky nakupování je tu pak Hlavní nákupní ulice Marmontova, kde můžete objevovat různé obchody a butiky.

Kromě toho Split nabízí také skvělé pláže, kde si můžete užít sluneční koupání a relaxaci. Nejbližší pláže se nacházejí v blízkosti historického centra, ale pokud se vypravíte na vzdálenější pláže, budete odměněni krásnými písečnými plážemi a průzračným mořem.

Split je také výchozím bodem pro objevování okolních ostrovů a přírodních krás. Můžete si pronajmout loď nebo se připojit k organizovaným výletům a navštívit ostrovy jako je ostrov Brač, Hvar nebo Vis, které jsou proslulé svou krásnou přírodou a malebnými plážemi.

Split je město, které vám nabídne nekonečné možnosti pro objevování a poznávání. Jeho bohatá historie, živý moderní život a nádherné přírodní scenérie vás nadchnou a zanechají vám nezapomenutelné zážitky. Nechte se unést kouzlem Splitu a zažijte to nejlepší, co Chorvatsko má nabídnout.